HISTORIA
      SKŁAD
      DYSKOGRAFIA
      MP3/VIDEO
      FOTO

      STRONA GŁÓWNAHISTORIA ZESPOLU "PÜDELSI" TAK, JAK TO PÜDEL "DUPA" PAMIĘTA :


      W 1985 roku tragiczna śmiercią samobójcza zginął Piotr Marek. Jako jego przyjaciel i współzałożyciel grupy DUPA postanowiłem kultywować idee tej formacji, ale pod zmieniona nazwą zespołu - PÜDELSI.
      Stąd też obecność w nowym zespole wszystkich muzyków pierwotnej formacji: Franza Dreadhuntera, Baby'ego, Przesławnego Potoka, Biedrony i Hajdasza. I tak zaczyna się ta historia...
      Próby Püdelsów odbywały się w podziemiach "czerwonego dworku białego", czyli Dworku Białoprądnickiego - w tym samym miejscu, w którym grywała grupa ????? Narzędnika Osobowego Dupa. A pierwszy koncert miał miejsce przy okazji jedynej wystawy prac Piotra Marka - jesienią 1985 r. Wówczas to narodziła się nazwa zespołu. Pierwszy skład Püdelsów stanowili: Püdel "Dupa", Franz Dreadhunter, Baby, Potok, Nitro i amerykański wokalista o wdzięcznym pseudo Dick Fuckface. Chciałem, aby teksty Piotra Marka ujrzały światło dzienne i rozglądałem się za polskojęzycznym wokalistą.
      Zobaczyłem go przypadkowo w 1986 roku na krakowskim Rynku u wylotu Szewskiej, kiedy to usłyszałem śpiewającego bluesa Maćka Maleńczuka. Zaproponowałem mu udział we własnym projekcie. W pierwszych tygodniach współpracy Maćka ujęły dwie sprawy: niezwykłe teksty Piotra Marka i niekończące się kłótnie na próbach zespołu. Bardzo szybko "wkomponował się" w specyfikę grupy i pokazał swój charakter: wciąż odchodząc od Püdelsów i wciąż do nich powracając...
Pierwsze rozstanie nastąpiło już po paru miesiącach, tej sytuacji wokalistą Püdelsów został Przemek Trębacz (i nie byl to ostatni śpiewający trębacz w Püdelsach!).
      Zespól został laureatem konkursu Jarocin-86 i nabył w ten sposób prawo do nagrania płyty w barwach jedynego majorsa PRL-u - Polskich Nagrań. I tak oto powstała płyta "Bella Pupa"(1988) sygnowana przez Püdelsów i Korę (strona maanam). MM zaśpiewał na niej dwa utwory, z których jeden ("Mrok - w krainie ciemności") został paskudnie okaleczony przez cenzurę (prawdziwa wersja pojawiła się na wznowieniu płyty???? / utworu????? w 1992 r.
      Wkrótce zaś po jej nagraniu dla odmiany grupę opuściłem ja. Zespół rozpadł się zaledwie po jednym koncercie, a ja - lider swoje rozstanie z Püdelsami zaakcentowałem przeprowadzką do Krynicy, gdzie z lubością "przybijałem deski gwoździami", i gdzie po dziś dzień "robię szum przy ulicy Lesnej".
Reszta grupy rozjechała się po świecie a niektórzy zasilili szeregi innych zespołów. I tak rzecz się miała do 10 rocznicy śmierci guru Püdelsów - Piotra Marka.
      W 1995 roku grupa zmartwychwstała w swoim "korzennym" kształcie: Püdel, Malenczuk, Franz. Hajdalon, Potok, Biedrona. Bezpośrednim powodem reaktywacji zespołu był projekt nakręcenia filmu o Piotrze Marku, który miał być ilustrowany koncertem Püdelsów grających utwory Dupa. Koncert miał miejsce w Teatrze Buckleina w Krakowie w lutym 1995 roku. Film został nakręcony pod tytułem "Małpi hymn", a wyreżyserował go, związany kiedyś z zespołem, Przemek Trębacz. Scenografie koncertu inspirowana tekstami Piotra Marka zrobiła Ewa Mildner.
      Jeszcze w tym samym roku Püdelsi nagrali nowy album zatytułowany "Viribus unitis", wydany przez Music Corner. Na płycie Püdelsi nagrali przede wszystkim swoje utwory, niektóre z tekstami Piotra Marka, nie zabrakło jednakże kawałków grupy Dupa. W końcu, aby zamknąć rozdział Dupa w historii Püdelsów, zespól nagrał album "Narodziny Zbigniewa -Püdelsi grają Dupa" wyd. przez Music Corner w 1997. Płytę ta dedykowali Piotrowi Markowi.
      W grudniu 1996 ZAIKS odmówił przyjęcia pod ochronę prawna tekstu "Babaluba". Teksty nie były jedynym powodem powstałych wówczas kontrowersji. W pierwszych dniach promocji, na wniosek słynnej z walki o moralność - radnej Kret, skierowano do Kolegium wniosek o ukaranie winnych eksponowaniu plakatu z okładką płyty "Narodziny Zbigniewa". Zawierał on wg pani Kret nieprzyzwoite treści, słowa oraz rysunki. Do rozprawy nie doszło, Kolegium ds. wykroczeń nie było chyba aż tak wrażliwe. Zespól grał sporo koncertów, plakaty z kamiennym embrionem dotarły w różne miejsca w Polsce nie wzbudzając już takich mocnych wrażeń. Znalazły się nawet w Berlinie (jeszcze trochę wschodnim, ale już zachodnim) - był czerwiec 1998.
      Po uporaniu się z zamierzchła przeszłością Püdelsi przygotowali zupełnie nowe utwory. Konsekwencja tych przygotowań były poważne zmiany w składzie. Wcześniej na jakiś czas zespól opuścił Franz Dreadhunter. Jego miejsce zajął Olaf Deriglasoff. Przed nagraniem nowej płyty Olaf z basisty stal się gitarzystą, a jego miejsce zajęła basistka Tekla (Malgorzata Tekiel). Szeregi zespołu dla odmiany opuścił wtedy Potok.
      Płyta "Psychopop" została wydana przez S.P.Records w 1999 r. w składzie: Püdel Dupa, Maciej Maleńczuk, Olaf Deriglasoff, Artur Hajdasz, Tekla. Mniej więcej w tym składzie zespól grał do kolejnego odejścia Maćka w 2002 roku. "Psychopop" byl pierwszym komercyjnym sukcesem Püdelsów. "Samba mamba" stała się przebojem. Wreszcie Püdelsów można było usłyszeć w radio przed północą i o dziwo w stacjach mocno komercyjnych! Jednak tarcia spowodowane nienajlepsza współpraca z wydawcą spowodowały kolejny rozpad ówczesnego składu.
      Odejście wokalisty, niezależnie od przyczyny, zawsze jest sporym kłopotem dla reszty, ale nie poddałem się.
      Do zespołu powrócił Franz Dreadhunter i rozpoczęto prace nad nowymi utworami w stworzonym przez niego studiu Czakram. To w zasadzie Püdel i Franz stworzyli materiał na nowa płytę. Pojawił się nawet wokalista, którego jak się okazało w rzeczywistości wcale nie bylo... Maleńczuk dostał opracowany przez ten duet materiał i wspólnie przygotowali płytę "Wolność słowa". Do powrotu do dawnego składu niezmiernie przyczynił się wielki przyjaciel zespołu Jurek Tyndel. W nagraniu materiału wzięło udział wielu zaprzyjaźnionych krakowskich muzyków. Aktualnie podstawowy skład grupy stanowią: Andrzej PÜdel Bieniasz, Franz Dreadhunter, Maciej Malenczuk oraz Piotr Lala Lewicki, Tomasz Dominik, Adam Niedzielin, Agnieszka Burcan, Justyna.
      "Wolność słowa" wydala wytwórnia Warner Music Poland w 2003 r. Płyta po paru miesiącach osiągnęła bardzo duży nakład. Wręczenie Złotej Płyty odbyło się na koncercie w warszawskiej Stodole w listopadzie 2003 r. Natomiast wideoklip "Wolność słowa" otrzymał nagrodę na Yach Film Festival.
      We wrześniu ubiegłego roku okazało się również, ze teledysk spodobał się zespołowi R.E.M., który go ewidentnie splagiatował. Wszystkie materiały na temat PÜdelsów R.E.M. dostał przed ich wspólnym koncertem w lipcu w W-wie. Sprawa wiec nie budzi zadanych wątpliwości. Zespól jednak traktuje to jako historyczne wydarzenie i komplement.
Nakręcono także klipy do piosenek "Nigdy więcej", "Uważaj na niego", "Konduktorka PKP", "List". Niebawem zakończy się praca nad "Kocham się", a krakowski teatr lalkowy Groteska przygotowuje mini spektakl do teledysku "Hozy Ambrozy". Wspólnie z Franzem i Malenczukiem zabraliśmy się za przygotowanie płyty podsumowującej "jasna stronę zespołu". Historii ciąg dalszy nastąpi...      W 2004 roku zespół wydał DVD "Wolność słowa", które osiągnęło status złotej płyty i płytę "Legendarni pudelsi 1986 - 2004 - Jasna strona"
      Po pożegnalnym koncercie w krakowskiej Alchemii w grudniu 2005 roku Maciej Maleńczuk rozstał się z zespołem.


STRONA JEST NIEOFICJALNYM SERWISEM POŚWIĘCONYM TWÓRCZOŚCI ZESPOŁU PUDELSI W LATACH 1986 - 2005
Webmaster